Obserwatorzy

poniedziałek, 20 kwietnia 2020

CIESZYMY SIĘ OTACZAJĄCA PRZYRODĄ

Dzień Ziemi - 22 KWIETNIA

Witam was serdecznie. W tym tygodniu będziemy zbliżać się do przyrody, do którego wspaniałą okazją jest Dzień Ziemi.


Dzień Ziemi, najważniejsze, najbardziej znane i najhuczniej obchodzone ze świąt ekologicznych, a jednocześnie zbyt często poświęcone śmieciom, zakazom i nakazom (zakręć kran, zgaś światło, drukuj dwustronnie itp.)
Chcielibyśmy zachęcić Was do celebrowania tego święta, wraz z rodzicami, do tego abyście wyszli z własnego domu i poszli do Przyrody (do lasu, na łąkę, do parku, albo chociaż na poszukiwanie przyrody w zasięgu własnego wzroku w przydomowym ogródku).  Żebyście poświęcili czas na bycie z Przyrodą, na refleksję, jak ona jest dla nas ważna, ale i jak jest fascynująca, piękna, ciekawa.

 W tym celu warto wyłączyć telefony, tablety, , a nawet przestać na chwilę rozmawiać. Warto usiąść lub położyć w ustronnym miejscu, dotknąć trawy, zasłuchać się i zapatrzeć.
Poobserwować mrówki, zbadać fakturę liści, zrobić to, czego zwykle nie robimy nawet podczas niedzielnego spaceru w parku.
Poszukajcie najdrobniejszych nawet przejawów siły Przyrody w najbliższym otoczeniu, w przydomowym ogródku. Zwróćcie uwagę na drzewa, które co dzień mijacie, sprawdźcie co rośnie na skwerku oprócz trawy, wytropcie Przyrodę w nietypowych miejscach (poszukajcie drzewka na dachach komórek, rośliny wyrastające z murów, w pęknięciach asfaltu).
WSPANIAŁEGO POBYTU NA ŁONIE PRZYRODY
Miasto zakłada łąki kwietne zamiast trawników - Ochrona środowiska

Gimnastyka świetliczaka

Dzień dobry :)
Na dobry początek tygodnia zapraszam Was do naszej gimnastyki świetliczaka. 
Wylosowane ćwiczenie, wykonaj bardzo starannie! :)


Moje miasto Rybnik - poznaję jego ciekawą historię

Witajcie drogie dzieci w nowym tygodniu! 

Zapraszamy Was na nową porcję ciekawych zabaw i informacji, które dla Was przygotowałyśmy. Jesteśmy bardzo ciekawe, które Wam się podobały, będzie nam bardzo miło, jak podzielicie się z nami swoimi wrażeniami w komentarzu.







Jak wiecie poniedziałek jest dniem, gdzie często na świetlicy poznawaliśmy wspólnie różne ciekawostki historyczne o mitologii, historii dużej i małej, o Polsce, oraz o naszej małej ojczyźnie - ziemi rybnickiej. Jak zauważyliście śledząc naszego bloga, w ostatnim tygodniu dużo mówiliśmy o niej, dlatego dzisiaj dodamy jeszcze kilka mamy nadzieję cennych słów. Tym razem prześledzimy pokrótce historię miasta Rybnika. 

Wiemy już, co oznacza nazwa miasta. Jego dzieje rozpoczęły się bardzo dawno temu, w czasach średniowiecznych (aż 700 lat temu!). Władza w mieście należała raz do Polaków, innym razem do Czechów, jeszcze innym razem do państw niemieckich. W XIX w. (około 200 lat temu) zaczęły się rozwijać kopalnie, które znacząco zmieniły rybnicki, wówczas stawowy, krajobraz. Rybniczanie uczestniczyli w wielu ważnych dla kraju i świata wydarzeniach, zawsze byli wielkimi patriotami. Największy rozwój miasta nastąpił w poprzednim stuleciu, dzięki temu dzisiaj znamy Rybnik takim, jakim znamy, jednocześnie pamiętając o jego pięknej historii.



Sprawdzę, co wiem o moim kochanym mieście - zapraszamy do wspólnej podróży!


Ułożę swój Rybnik - tutaj mała niespodzianka, specjalnie dla Was!